Theme Layout

Boxed or Wide or Framed

Theme Translation

Display Featured Slider

Featured Slider Styles

5/recent posts

Display Grid Slider

Grid Slider Styles

Display Trending Posts

Display Author Bio

Yes

Display Instagram Footer

No

Dark or Light Style

Top Ad unit 728 × 90

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Bu Blogda Ara

Blog Arşivi

Yolda Verimli Zaman Geçmenin 7 Yolu


Otobüste, metroda veya arabada geçirdiğiniz zamanı verimli kılmanın bir çok yolu var. Araba sürseniz de otobüste zor nefes alacak durumda olsanız da veya metroda internetsiz kalsanız da verimli zaman geçirmek için kullanabileceğiniz 7 yöntem.

Sekiz yıldır neredeyse hafta içi her gün otobüs kullanıyorum ve üzülerek söyleyebilirim ki şu ana kadar yüzlerce saatim trafikte tamamen boşa gitti. Uzunca bir dönem sadece müzik dinledim ve dışarıya baktım.

Müzik dinlemek üç yıl önce hayatımda önemli bir yer tutarken artık telefonumdan bütün şarkıları ve premium bile almış olduğum Spotify'ı sildim. Çünkü müzik dinlerken ve hatta dinlemeyi bıraktıktan sonra bile müziğin kafamı gereksiz yere meşgul ettiğini fark ettim. Şarkıların genellikle anlamsız olan sözleri sürekli kafamda dönüyordu ve ne düşündüğümü ne hissettiğimi etkiliyordu. Aynı zamanda hafiften bir bağımlılık haline de gelmişti, boş zamanlarımda müzik dinlemeden duramıyordum. Çünkü müziğin vücutta oluşturduğu yapay mutluluk hissine kapılmıştım. En son müzik dinlerken yaptığım diğer işleri tam verimle yapamadığımı da anladım. Bütün bu nedenlerden dolayı artık müzik dinlemeyi bıraktım.

Yolda bazen sadece dışarıya baktım ve yolun bir an önce bitmesini istedim. Bazen de yolun bir an önce bitmesini istedim ve sosyal medyada akılsızca sonsuza kadar aşağıya inmeye çalıştım.

Tabi bunları yaparak harcadığım zamana acıyorum çünkü yolda geçen zamanımı topladığımda karşıma devasa bir zaman dilimi çıkıyor. Bu zamanı verimli kullanabilsem, bir şeyler öğrensem, üretmek için harcayabilsem her geçen gün bir adım daha ilerleyebilirdim. Bende bu zamanımı nasıl verimli geçirebileceğimi düşündüm ve bunun için yıllar içinde bir çok farklı yol keşfettim.

Bu yazıda yıllar boyunca yolda verimli zaman geçirmek için kullandığım yöntemleri bir araya getirdim. Bunları araba sürerken, uçaktayken, taksideyken veya her hangi bir toplu taşıma aracındayken kullanabilirsiniz çünkü çoğu internet gerektirmiyor ve genellikle telefonunuzun yanınızda olması yeterli. Tamam belki araba kullanırken çoğunu yapmasanız daha iyi olabilir.

1. Kitap Okumak

Verimli zaman geçirmenin en klasik yollarından birisi kitap okumak. Burada kitap okumanın faydalarını anlatmaya gerek yok tabi. Eğer yolda kitap okuyacak boşluk bulacak kadar şanslıysanız seyahat sürenize bağlı olarak bir sene içinde onlarca kitap bile bitirebilirsiniz. Tabi illa basılı kitap olması gerekmez, e-kitap'da kullanabilirsiniz. e-kitap okuyucu cihazlar bunun için iyi olabilir veya direkt telefondan da okuyabilirsiniz. Telefondan  kitap okumak o kadar da iyi olmaz söyleyeyim.

Ben bu şekilde bir sene içinde binlerce sayfa kitap bitirmiştim. Araçta oturma şansınız varsa bir numaralı tercihiniz olabilir. Tabi bazı kişilerde görülen zaman zaman gelebilecek mide bulantısı sizi rahatsız edebilir, bu sizin keşfetmeniz gereken bir durum.

2. Dergi Okumak

Bir diğer benzer yöntemse dergi okumak. Yıllar önce ilgi alanım olan teknoloji ile ilgili dergileri alırdım ve otobüste okurdum. Bu sayede bir zaman sonra bu alanda bilgi sahibi olmaya başladım ve bu alanda bir blog açarak öğrendiklerimi öğretmeye bile başladım. Bir, bir buçuk yıl sonra bu dergilerin kendilerini tekrar etmeye başladığını ve biraz da "clickbait" içerikleri olduğunu görünce takip etmeyi bıraktım.

Bir çok gereksiz, size bir şey katmayacak dergi olduğu gibi kendinizi geliştirmek istediğiniz ve güncel gelişmeleri takip etmek istediğiniz alanlarda bulabileceğiniz kaliteli dergiler de var.

Son zamanlarda telefondan onlarca dergiyi okuyabildiğimi fark ettim. Basılı versiyonu alıp toplu taşıma araçlarında okumaya çalıştığınızda meraklı gözler çok oluyor. Hatta bir keresinde yanımdaki kişi üzerime yüklenerek dergiyi benimle beraber okumuştu. Bundan kurtulmak için istediğiniz dergileri telefonunuza indirip dışarıda internetinizi harcamadan okuyabilirsiniz.

Android Tavsiye uygulama
Dergilik

iOS Tavsiye Uygulama
Dergilik

3. Podcast Dinlemek

Yakın zamanda keşfettiğim podcast'leri kısa sürede çok sevdim. İlgi duyduğum alanlarda konularda alanında uzman kişilerden çok değerli şeyler öğrenebiliyorum. Peki podcast ne demek?

YouTube televizyon için neyse Podcast'ler de radyo için o diyebilirim. Binlerce konuda, binlerce kişi tarafından önceden kaydedilmiş 20, 30, 60 dakikalık programları her yerde dinleyebilirsiniz. İstediğiniz alanda çok kaliteli içerikler bulabilirsiniz ve yoldayken  ilgi duyduğunuz alanlarda yeni şeyler öğrenebilirsiniz. 

Tabi çok fazla seçenek içinde size kaliteli zaman geçirecek ve sizi geliştirecek içerikler bulmak zor olabilir. Bunun için burada paylaştığım yayıncıları takip ederek başlayabilirsiniz. Podcast'lerin güzel yanı araba kullanırken veya başka bir işle meşgulken de dinleyebiliyor olmanız. İstediğiniz yayını önceden indirip dışarıda internetinizi harcamadan dinleyebilirsiniz.

Android Tavsiye Uygulamalar

iOS Tavsiye Uygulama
Apple Podcast

4. Online Ders Almak

Yolda geçirdiğiniz uzun ve sıkıcı zamanda Harvard'dan, Cambrige'e dünyanın en iyi üniversitelerinden dersler alabilirsiniz. Bunun için bir çok farklı platform mevcut. İstediğinizden istediğiniz konuyu seçerek yolda geçirdiğiniz zamanda bir nevi yüksek lisans yapabilirsiniz. Genelde videolu ders şeklinde olan kursları indirip internetin olmadığı yerlerde de izleyebilirsiniz. Burada bu konuyu daha kapsamlı ele almıştım, aşağıdaki çeşitlerden çok daha fazlasını bulabilirsiniz.

Android Tavsiye Uygulamalar
Coursera
EdX
KhanAcademy
Udemy
Udacity
Turkcell Akademi

iOS Tavsiye Uygulamalar
Coursera
EdX
KhanAcademy
Udemy
Udacity
Turkcell Akademi

5. Makale Okumak

Makale derken akademik yazılardan bahsetmiyorum, şu anda okumakta olduğunuz türde yazılardan bahsediyorum. Okuduğunuz içeriğe bağlı olarak kendinize kitap okumaktan daha çok şey katabilirsiniz. Clickbait'ten uzak durarak ve okuyacağınız konuları dikkatle seçerek herhangi bir alanda kendinizi çok geliştirebilirsiniz.

Bu yazıları nerede bulacağınız sorusu gelebilir tabi. Bu tarz kaliteli yazılar için Medium güzel bir site. Binlerce güncel kaliteli yazı bulabilirsiniz.

Eğer internette herhangi bir yerde bulduğunuz yazıyı sonra okumak için kaydetmek isterseniz ve bu yazıları internet bağlantınız olmayan bir yerde bile okumak isterseniz Pocket size yardımcı olacaktır. Pocket ile gördüğünüz ama zamanınız olmayan yazıları kaydedebilir daha internetiniz olmasa bile yolda okuyabilirsiniz. Yazıdaki bütün reklamları yok ederek tertemiz bir okuma deneyimi oluşturuyor. Harvard Business Review, The Economist gibi sitelerde aylık sınırlı miktarda yazı okumanıza izin verirler ama bu yazıları Pocket'e kaydettikten sonra sınırsız okuyabilirsiniz. Ayrıca Pocket, zaman içinde eklediğiniz içeriklere bakarak size beğenebileceğiniz yazılar da önerecektir.

Android Tavsiye Uygulamalar
Medium
Pocket

iOS Tavsiye Uygulamalar
Medium
Pocket

6. Video İzlemek

Çok geniş bir başlık olduğu için bunu biraz daraltmaya çalışacağım. Videodan kastım tabi Facebook'taki YouTube'daki komikli videolar veya diziler, filmler değil. Burada da bahsettiğim gibi onlarca kaliteli YouTube kanalından öğrenebileceğiniz çok şey var. Tabi şu anda YouTube'da video indirip sonra izleme özelliği olmadığı için tercih etmeyebilirsiniz.

Burada da TED Talks tavsiye edebilirim. Aşağıda verdiğim linkten uygulamasını indirerek inanılmaz hikayelere ve fikirlere ulaşabilirsiniz. Önceden indirip izleyebileceğiniz videolar seçtiğiniz konularda ufkunuzu genişletecektir.

Android Tavsiye Uygulama
TED

iOS Tavsiye Uygulama
TED

7. İş Yapmak

Çok bariz görünse bile katmak istediğim bir yöntem. Eğer mail atmak işinizde önemli bir yer tutuyorsa veya telefonunuzdan yapabileceğiniz bir takım işleriniz varsa bunları yolda rahatlıkla halledebilirsiniz. Yolda yapmanızın şöyle bir avantajı var; araçta dikkatinizi dağıtacak şey sayısı çok az ve yapacak çok bir şeyiniz yok. Dikkatinizin dağılması için çok bir sebep yok. Dolayısıyla uzun süre boyunca odaklanarak çalışabiliyorsunuz. İşinize göre bulunmaz bir odaklanma fırsatı olabilir.

En basitinden bir yazı yazmanız gerekiyorsa telefondan yavaş da olsa yazarak aşama kaydedebilirsiniz. Veya odaklanma zamanınızı iyi kullanarak beyin fırtınası yapabilirsiniz. Tamamen size kalmış.

Bonus: Sosyal Medyada Gezmek!

Eğer yukarıdakilerin hiç birisini yapmak istemiyorsanız veya zaten bütün gün yorulmuşsanız biraz kafanızı dinlendirmek istiyorsanız sosyal medyada gezmek işe yarayacaktır. Tabi burada sosyal medyayı nasıl kullandığınız önemli. Takip ettiğiniz, beğendiğiniz sayfalar sizin sosyal medya deneyiminizin ne kadar verimli olduğunu belirliyor. Eğer eğlenmek, gülmek için kullanıyorsanız maalesef hiç verimli zaman geçirmeyeceksiniz. Ama eğer burada da belirttiğim gibi size bir şeyler katacak sayfaları takip ediyorsanız ve diğerlerini takip etmeyi bıraktıysanız sosyal medyada bile verimli zaman geçirmeniz bir şeyler öğrenip kendinizi geliştirmeniz mümkün.
QuickEdit
Mustafa Oğuz
0 Yorum
Bu Gönderiyi Paylaş :

You Might Also Like

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

[name=Mustafa Salih Oğuz] [img=https://4.bp.blogspot.com/-R8F8zxkrQGQ/WbgFUMIL3sI/AAAAAAAAOjI/aY0bR7-gXrgKrCqBy6kDbcwS-FdKAnD7ACLcBGAs/s200/MSO.PNG] [description=Bilgisayar Mühendisi, Blogger, Teknoloji Meraklısı, Girişimci, Tasarımcı, Oyun Geliştirici, İstanbul Şehir Üniversitesi Öğrencisi.] (Facebook=http://www.facebook.com/mustafasalihoguz) (Twitter=http://www.twitter.com/MSalih_Oguz) (Youtube=http://http//www.youtube.com/user/technomantube) (Github=http://github.com/salihoguz) (Linkedin=http://www.linkedin.com/in/mustafasalihoguz)