Theme Layout

Boxed or Wide or Framed

Theme Translation

Display Featured Slider

Featured Slider Styles

5/recent posts

Display Grid Slider

Grid Slider Styles

Display Trending Posts

Display Author Bio

Yes

Display Instagram Footer

No

Dark or Light Style

Top Ad unit 728 × 90

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Bu Blogda Ara

Blog Arşivi

(Neredeyse) Her Şeyi Öğrenebileceğiniz Online Kaynaklar


Dünyanın en iyi üniversitelerinden, en iyi öğretmenlerinden hemen hemen her konuda bir şeyler öğrenebileceğiniz onlarca kaynak

Günlük hayatta hazine bulma şansınız pek yoktur ama bugün şanslısınız çünkü burada paradan daha değerli bir hazineyi keşfettiniz. Aşağıda bulacağınız linkler zaman içinde keşfettiğim, her birisi kendi başına hazine niteliğinde bilgi kaynakları. Bu linklerden programlamadan yemek yapmaya, iş kurmak ve yönetmekten psikoloji, tarih ve sağlığa kadar her alanda çok kaliteli içerikler bulabilirsiniz. Büyük ihtimalle daha önce keşfettiğiniz kaynaklar da vardır burada ama yeni dünyalar keşfedeceğinize eminim. Sadece bu linkler değil, bu linkleri incelerken keşfedeceğiniz yeni mecraların da hayatınızı bir nebze olsun değiştirme potansiyeli var.

Belki yeni bir yetenek öğrenirsiniz, belki yeteneklerinizi geliştirirsiniz ve işinizde uzmanlaşırsınız. Belki de entelektüel birikiminizi arttırır çok farklı konularda derinlemesine bilgi edinirsiniz. Ne olursa olsun aşağıda ilginizi çeken kaynakları inceledikçe ve kullandıkça bu gün olduğunuzdan bir adım daha önde olacaksınız.

Tabi bazı kaynaklar daha çok benim ilgi alanım olan yazılım, iş dünyası gibi konulara yönelik olsa da kendi ilgi alanınıza yönelik içerikler keşfedeceğinize eminim.

Son olarak da çoğu kaynak doğal İngilizce ama Türkçe kaynaklar da dahil etmeye çalıştım. Burada bulacağınız her şey neden İngilizce öğrenmeliyim sorusuna verilecek en güzel cevap olacaktır.

Online Kurs Siteleri

Bu sitelerde dünyanın en iyi üniversitelerinden ve öğretmenlerinden yüzlerce farklı konuda online videolu ve yazılı dersler bulabilirsiniz. Her an her yerde kendi istediğiniz hızda neredeyse her şeyi öğrenebilirsiniz.

Class Central
Neredeyse her konuda derken ne kadar ciddi olduğumu görebileceğiniz diğer sitelerdeki dersleri keşfetmenizi sağlayacak inanılmaz geniş seçeneklere sahip bir portal.

Coursera

En çok online kursa ulaşacağınız sitelerden birisi. On ana kategoride dersler mevcut. Eğer sertifika almak isterseniz kurslara para verebilirsiniz. Eğer para vermek istemiyorsanız "audit this course" seçeneği ile bedavaya istediğiniz kursları alabilirsiniz.

Edx

Yine Coursera'ya çok benzer bir şekilde çok farklı konularda yüzlerce online kurs bulabileceğiniz bir platform. Harvard'dan ders almanız artık mümkün.

Udacity
Udacity daha çok bilgisayar bilimleri konusunda kurs bulabileceğiniz bir platform. Self-driving car gibi üst seviye konularda da dersler bulabilirsiniz ama üst seviye dersler maalesef paralı.

Khan Academy
Khan Academy diğerlerinden farklı olarak tamamen kâr amacı gütmeyen bir kuruluş ve her şey bedava. Özellikle ilkokul çağındaki çocuklar için bir çok dilde içerik var. Tabi bununla sınırlı değil, yukarıda görebileceğiniz gibi çok çeşitli bir kataloğu mevcut. Bazı derslere Türkçe dublajlı şekilde bile ulaşabilirsiniz.

Udemy
Udemy herkesin istediği dersi istediği şekilde yapıp yükleyebileceği bir platform. Alanında uzman kişilerden istediğiniz neredeyse her şeyi öğrenebilirsiniz. Tabi burada eğitimlerin büyük çoğunluğu paralı. Ücretsiz kurslarda bulabilirsiniz tabi ki.

MIT Open Courseware
Belki MIT'de okumadınız ama bu oradan onlarca ders alamayacağınız anlamına gelmiyor. Dünyanın en iyi üniversitelerinden MIT'de istediğiniz konuda eğitim alabilirsiniz.

Stanford Online
Yine dünyanın en iyi üniversitelerinden bir diğeri olan Stanford'ta da erişebileceğiniz ücretsiz online dersler mevcut.

Code School
Bu site yukarıda gördüğünüz dilleri ve yetenekleri öğrenmek için kullanabileceğiniz güzel bir kaynak.

Code Academy

Codeacademy'de programlamayı, web geliştiriciliğini ve veri bilimini uygulamalı bir şekilde öğrenebilirsiniz.


Future Learn
Birbirinden ilginç konularda ücretsiz kayıt olarak kurs süresi kaç hafta ise o kadar + 2 hafta daha erişim sağlayabiliyorsunuz. Yani istediğiniz kursa ömür boyu erişim için para ödemeniz gerekiyor.

Tutorialspoint
Özellikle bilgisayar bilimleri konusunda öne çıksa da yönetim, pazarlama, spor, soft skills gibi konularda da yazılı ve bazen videolu dersler bulabileceğiniz açık net anlatımları olan bir platform.

General Assembly Dash
Web tarayıcınızda uygulamalı bir şekilde HTML, CSS ve Javascript öğrenerek web developer olabileceğiniz bir site.

Microsoft Virtual Academy

C# ile programlama, web programlama, veri tabanları gibi konularda dersler bulabileceğiniz Microsoft'un eğitim sitesi.

Tamamen Türkçe Online Kurs Siteleri

İngilizce eğitimden hoşlanmayanlar için Türkçe eğitim veren sitelerden bazılarını topladım. Tabi içerik sayısı diğerlerine ulaşamaz ama istediğinizi bulabilmeniz mümkün.

Google Dijital Atölye
Dijital pazarlama konusunda Google'ın hazırladığı bir kaynak.

Turkcell Akademi
Turkcell'in kişisel gelişim, girişimcilik, sınavlara hazırlık, İngilizce ve çok daha fazla konuda Türkçe içerik yayınladığı platform.

Turkcell Geleceği Yazanlar
Mobil uygulama geliştirmek isteyenler için Turkcell'in eğitim sitesi.

Microsoft Açık Akademi
IoT, C#, ASP.NET, Unity, web programlama ve çocuklar için programlama içerikleri barındıran Microsoft'un Türkçe eğitim sitesi.

Ücretli Online Kurs Siteleri

Aşağıdakiler ise yukarıdaki sitelerin büyük oranda veya tamamen ücretli olan alternatifleri. Hangisini tercih edeceğiniz size kalmış. Her birinin içeriği ve eğitim tarzı farklı.

Treehouse
Lynda
Pluralsight
Skillshare
Platzi

YouTube Kanalları

Eğer Youtube'u bir şeyler öğrenmek için kaynak olarak kullanmıyorsanız çok şey kaçırıyorsunuz demektir. Aşağıdaki kanallar ne kadar çeşitli konularda aklınızı besleyecek kaliteli içerikler bulabileceğinizi gösterecektir. Tabi hepsi İngilizce. Eğer İngilizceniz çok iyi değilse Youtube İngilizcenizi geliştirmek için bulunmaz bir fırsat.
Free Quran Education
Valuetainment
ColdFusion
The Verge
The Wired
Two Minute Paper
YCombinator
TED
TED-Ed
Extra Credits
Siraj Raval
Real Engineering
Nerdwriter1
Feature History

Podcast'ler

Video izlemek istemediğiniz veya izleyemeyeceğiniz bir durumdaysanız podcast'ler sizi kurtarabilir. Podcast'leri daha önce duymadıysanız ses için Youtube diyebiliriz. Yani yayıncıların çeşitli konularda yaptığı ses kayıtlarını dinleyebiliyorsunuz. Toplu taşımada veya araba kullanırken ideal konumda. Podcast dinlemek için iOS'da Apple'ın Podcast uygulamasını, Android'de ise Acast ve Stitcher uygulamalarını kullanabilirsiniz. Aşağıda bulacaklarınız genelde business, startup ve data science alanlarını içerse de uygulamaları indirdikten sonra kendi ilgi alanlarınıza uygun yayınlar bulabilirsiniz.
Masters of Scale
Success How I Did It
Y Combinator
Super Data Science
Dorm Room Tycoon

Twitter Hesapları

Buraya Twitter'ı katmamın nedeni Twitter'ın bir "news feed" yani haberleri, dünyadaki en son gelişmelerden haberdar olmak ve insanları, siteleri takip etmek için güzel bir araç olması. Aşağıdaki sayfaları takip etmeye başladığınızda ve Twitter dışında yazdıklarını okuduğunuzda zaman içinde bir çok konuda kapsamlı bilgi sahibi olabilirsiniz. Twitter kullanmıyorsanız bile sadece kendinizi bu alanlarda geliştirmek için bir hesap açmayı düşünebilirsiniz. Eğer Twitter'ı zaten kullanıyorsanız da sosyal medyayı hayatınızı değiştirecek bir biçimde kendiniz için yeniden tasarlayıp size bir şey katmayan gereksiz sayfaları takipten çıkabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra sosyal medyada geçirdiğim zaman verimli olmaya, bana çok şeyler katmaya başladı.
İş Dünyası ile İlgili
Inc
Entrepreneur
FortuneMagazine
World Economic Forum
The Economist
WIRED
Forbes
Business Insider
Harvard Business Review
Raconteur
OECD

Teknoloji ile ilgili
Verge
Tech Crunch
Futurism
MIT Technology Review
Forbes Tech
Accenture Tech

Diğer Siteler/Bloglar
Wait But Why
Medium
Ceotudent
I am Mark Manson

Kişiler
Bill Gates
Elon Musk
Paul Graham
Sam Altman
Ben 😃

Programlama Challange Siteleri

Bunları da en sona yazılım geliştiricileri için koydum. Programlama yeteneklerinizi test etmek ve bildiklerinizi pekiştirmek için problem çözmek istiyorsanız bu siteler size göre. Eğer programlamayı zaten biliyorsanız size kitaplardan ve videolardan daha faydalı olacak şey problem çözmek olacaktır.
Kaggle
Codeeval
Hacker Rank
Codingame
Code Fights
QuickEdit
Unknown
0 Yorum
Bu Gönderiyi Paylaş :

You Might Also Like

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

[name=Mustafa Salih Oğuz] [img=https://4.bp.blogspot.com/-R8F8zxkrQGQ/WbgFUMIL3sI/AAAAAAAAOjI/aY0bR7-gXrgKrCqBy6kDbcwS-FdKAnD7ACLcBGAs/s200/MSO.PNG] [description=Bilgisayar Mühendisi, Blogger, Teknoloji Meraklısı, Girişimci, Tasarımcı, Oyun Geliştirici, İstanbul Şehir Üniversitesi Öğrencisi.] (Facebook=http://www.facebook.com/mustafasalihoguz) (Twitter=http://www.twitter.com/MSalih_Oguz) (Youtube=http://http//www.youtube.com/user/technomantube) (Github=http://github.com/salihoguz) (Linkedin=http://www.linkedin.com/in/mustafasalihoguz)